Šiuo metu keičiame ekspoziciją. Kviečiame užsukti į svetingumo zoną pirmo aukšto foje. Darbo laikas: II, III, IV, V 12:00–20:00, VI 11:00–15:00, I, VII nedirbame.

JCDecaux premija 2023. Atviras šaukimas ir nauja kuratorių komanda

 

Šiuolaikinio meno centras kartu su „JCDecaux Lietuva“ kviečia menininkus teikti naujų kūrinių idėjas aštuntą kartą organizuojamai parodai „JCDecaux premija 2023“. Paroda bus eksponuojama Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus padalinyje Nacionalinėje dailės galerijoje.

Jau aštuntą pavasarį prasideda kasmetinis lauko reklamos įmonės „JCDecaux Lietuva“ ir Šiuolaikinio meno centro (ŠMC) projektas – pradedančiųjų menininkų kūrybą pristatančių, jos sklaidą Lietuvoje ir užsienyje skatinančių parodų ciklas. Kartu su juo „JCDecaux premija 2023“ pristato ir naują kuratorių komandą – Kotryną Markevičiūtę ir Oną Juciūtę. Jų kūrybinis duetas darniai sujungia skirtingas patirtis: Markevičiūtės kaip meno ir edukacijos kuratorės, Juciūtės – kaip menininkės, kuratorės ir scenografės. Jos kviečia menininkus teikti paraiškas ir kūrinių idėjas, rudenį virsiančias konceptualia paroda. IKI GEGUŽĖS 21 d. laukiama kūrybinių projektų pasiūlymų, kuriuose menininkai ir menininkės kviečiami drąsiai atverti naujus realybės matymo būdus, įvairias laiko, technologijų ir materialumo patirtis, steigti ir apmąstyti jungtis tarp skirtingų žinojimų bei praktikų. Parodos architektūrą patikėta kurti kraštovaizdžio ir parodų architektui Povilui Marozui.

Būsimos parodos kuratorės sako, kad jas labai įkvepia unikali proga atrasti dar negirdėtus šiuolaikinių meno kūrėjų pasakojimus. Atsižvelgdamos į tai, kad Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG) saugoma valstybinės reikšmės XX a. ir XXI a. pirmųjų dešimtmečių meno kūrinių kolekcija, kviesdamos menininkus dalyvauti konkurse Markevičiūtė ir Juciūtė pastebi, jog moderniojo ir šiuolaikinio Lietuvos meno istorija dažnai rašoma pabrėžiant kartų kaitą, naująjį meną supriešinant su senu ar tradiciniu. Pasak kuratorių, „jauno meno konkurso įkurdinimas šalia NDG kolekcijos skatina permąstyti meno rungtynių ir meno laukui būdingo savireferentiško, savęs įprasminimo santykyje su „praėjusiu“ idėjas. Įsikūrusi šios kolekcijos pašonėje, naujoji „JCDecaux premijos“ paroda sudarys sąlygas nelinijiniam, keliaprasmiam pokalbiui tarp kūrinių, jų materialumų ir istorijų.“

Pasibaigus paraiškų teikimo terminui kuratorės atrinks penkis projektus, iš kurių bus formuojama konceptuali grupinė ekspozicija. Kiekvieno dalyvio ar kolektyvo kūriniui skiriamas 1500 Eur produkcijos biudžetas ir kuratorinė parama. Parodos pabaigoje tarptautinės komisijos sprendimu 4000 Eur piniginė premija bus skirta vienam parodoje dalyvaujančiam menininkui ar kolektyvui už pristatomo kūrinio meninės raiškos originalumą ir aktualumą, o parodos lankytojai galės išrinkti publikos prizo laimėtoją.

 

ATVIRO ŠAUKIMO SĄLYGOS

„JCDecaux premijos“ parodų dalyviai atrenkami paskelbus atvirą šaukimą. Konkurse gali dalyvauti Lietuvos pilietybę turintys (įskaitant gyvenančius užsienyje) arba nuolat Lietuvoje dirbantys ir gyvenantys užsienio kūrėjai, vyresni nei 18 metų, bet tik pradedantys savo meninę karjerą (neturėję solo parodų svarbiose Lietuvos ar užsienio meno institucijose). 

Dalyvio paraišką sudaro: projekto aprašas (ne didesnės apimties nei vienas A4 formato lapas), projekto vizualinė medžiaga (preliminarios vizualizacijos, eskizai, kadruotės), preliminari idėjos įgyvendinimo sąmata, laisvos formos CV ir darbų portfolio. Visa medžiaga turi būti sudėta į vieną PDF failą, kurio dydis negali viršyti 5 MB.

Paraiškas prašome IKI GEGUŽĖS 21 d. vidurnakčio teikti svetainėje jcdecauxpremija.lt. Parodos dalyviai bus paskelbti iki liepos pradžios. Planuojama, kad paroda Nacionalinėje dailės galerijoje lankytojams duris atvers šių metų spalio pabaigoje.

 

APIE KURATORIŲ KOMANDĄ

KOTRYNA MARKEVIČIŪTĖ – meno ir edukacijos veiklų kuratorė, tyrėja, savo profesinėje veikloje derinanti interesus, apimančius šiuolaikinį meną, kultūrinę edukaciją ir sociologiją. Markevičiūtę domina šių sričių tarpdisciplininis sąveikavimas, tiek kuriant naujas meno ir kultūrinės edukacijos patirtis, tiek apmąstant šiuolaikinio meno santykį su įtvirtintais žinojimo būdais (mokslu) ar visuomenės gyvenimo organizavimo formomis (politika). Šiuo metu Markevičiūtė dirba Nacionalinės dailės galerijos edukacijos padalinyje ir bendradarbiauja su kitomis Lietuvos kultūrinėmis institucijomis įgyvendindama kuratorinius ir edukacijos projektus. 2018–2020 m. ji dirbo „Rupert“ rezidencijų ir parodų kuratore, buvo viena iš parodų „Jonas Mekas: Leiskite man svajoti utopijas“ (2019, „Rupert“) ir „Kiti kambariai“ (2020, „Rupert“, LDS galerija) kuratorių. 

ONA JUCIŪTĖ – menininkė, kuratorė ir scenografė, gyvenanti ir kurianti Vilniuje. Ji yra surengusi personalinių parodų „Editorial“ projektų erdvėje Vilniuje ir šiuolaikinio meno centre „Derry~Londonderry“ Jungtinėje Karalystėje, kūrybą taip pat pristatė grupinėse parodose MOCAK muziejuje Krokuvoje, Šiuolaikinio meno centre Vilniuje, paralelinėje Stambulo bienalės programoje, Nacionalinėje dailės galerijoje Vilniuje, Kauno menininkų namuose ir keliose Vilniaus meno institucijose, įskaitant galeriją „Atletika“, „Rupert“, projektų erdvę „Swallow“ ir kt. Juciūtė dalyvavo rezidencijų programose „AIR Niederosterreich“ Austrijoje, „Stiftung Kuenstlerdorf“ Vokietijoje ir „Diyalog Istanbul“ Turkijoje. 2021 m. jos skulptūros tapo nuolatinės „Kiasma“ šiuolaikinio meno muziejaus Helsinkyje dalimi. Ji yra apdovanota „JCDecaux premija 2016“ ir lietuvių kilmės JAV menininkės Aleksandros Kašubos įsteigtu prizu.

Daugiau informacijos: jcdecauxpremija.lt