Menininkai:
Aidas Bareikis, Gintaras Didžiapetris, Laura Garbštienė, Arūnas Gudaitis, Kristina Inčiūraitė, Donatas Jankauskas, Patricija Jurkšaitytė ir Marius Puskunigis, Žilvinas Kempinas, Juozas Laivys, Dainius Liškevičius, Mindaugas Lukošaitis, Raimundas Malašauskas, Darius Mikšys, Deimantas Narkevičius, Mindaugas Navakas, Audrius Novickas, Artūras Raila, Eglė Rakauskaitė, Nomeda ir Gediminas Urbonai, Darius Žiūra
Dizainas:
Jurgis Griškevičius
Parodos „Didesnio dalis“ užduotis buvo surinkti dvidešimties žymiausių Lietuvos šiuolaikinių menininkų kūrinių rinkinį. Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai 2013 metų antrąjį pusmetį proga šis rinkinys keliaus po įvairias pasaulio galerijas ir muziejus. Projekto kuratorių pakviesti menininkai specialiai šiai kolekcijai pasiūlė po skaitmeninį atspaudą, kuriame panaudojo vieną iš žymiausių, etapinių, labiausiai ikoninių savo kūrinių ar jo dokumentaciją.
Projekto „Didesnio dalis“ pavadinimo idėja yra susijusi su poetiniu metonimijos terminu, tad kolekcija kalba apie fragmento galimybę atstoti visumą: apie tikriausiai iki galo nerealizuojamas šio rinkinio ambicijas dvidešimčia kūrinių pažymėti dviejų paskutinių dešimtmečių Lietuvos šiuolaikinio meno istorijos punktyrus, apie tuojau prabėgsiantį laiko tašką, iš kurio žvelgiant buvo daromi minėtų punktyrų žymėjimo sprendimai, apie neįmanomumą atrinkti dvidešimt „žymiausių“ menininkų ar kūrinių, apie santykius tarp fragmento ir viso kūrinio ar visos menininko kūrybos. Ši kolekcija liudija ir tai, kad Lietuvos šiuolaikinis menas neapsiriboja vien tik Lietuvoje kuriančiais menininkais – beveik trečdalis projekte dalyvaujančių menininkų didžiąją metų dalį praleidžia ne Lietuvoje, o ir gyvenantys Lietuvoje yra nuolatiniai tarptautinių parodų dalyviai.
Į šią kolekciją produktyvu žvelgti ir naudojantis anonso metafora. Anonso žanras yra plačiai taikomas kino ir televizijos industrijoje, kur filmai pristatomi plakato ir trumpo vaizdo klipo formatais. Šiuolaikiniame mene plakatai, trumpi filmai, ar, pavyzdžiui, knygas reklamuojantys jų aplankalai gali pakeisti patį kūrinį arba tapti lygiaverčiais savarankiškais kūriniais. Į šį projektą pakviesti menininkai, taikydami anonso principus, sukūrė vienodo formato atspaudus – naujus kūrinius, kuriuose panaudojo fragmentus iš savo anksčiau sukurtų darbų. Šie atspaudai, kuriuose atpažįstame žinomas fotografijas, kadrus iš filmų, piešinius, instaliacijų, performansų ir parodų dokumentacijas, meninius projektus anonsuojančius plakatus, parodoje eksponuojami nurodant savarankiškam meno kūriniui būdingą informaciją – autorių, pavadinimą ir fizinius kūrinio parametrus.
Jei ir kiltų abejonių, ar dalis arba fragmentas gali atstoti visumą, kolekcijos sudarytojai nuoširdžiai tiki, kad šiuose dvidešimtyje kūrinių tikrai atsiskleidžia Lietuvos menininkų naudojamų išraiškos priemonių įvairovė. Be abejo, kartu šie kūriniai yra tik dar didesnės įvairovės dalis, tik pažinties pradžia ar kvietimas išsamiau pasidomėti menininkų kūrybinėmis biografijomis bei platesniu Lietuvos šiuolaikinio meno kontekstu.
Projekto iniciatorius:
Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija
Po pristatymo Vilniuje paroda toliau keliauja į kitus Europos miestus – į Kopenhagą, Minsk, Londoną, Prahą, Anžė ir Vašingtoną.
Parodų datos:
2013
Londonas, Jungtinė Karalystė
Datos: 3-13 liepos 2013 10:00-06:00, nuo pirmadienio iki penktadienio, nemokamas įėjimas nemokamas
Adresas: Europos namai, 32 Smith Square, Londonas SW1P 3EU
Peržiūra: liepos 2 d 6-8 val. Per peržiūrą bus pristatomas įvykis CAKE su David Raymond Conroy, Ilona Sagar, Robertas Narkus ir Laimonas Zakas. Kuratorė Justė Kostikovaitė.