Parodos | Konferencijos | Akcijos | Leidiniai
„The lunatics are on the loose…“ (Pamišėliai laisvėje) – šį komentarą žiūrovas išraižė pirmojo Fluxus festivalio, kuris įvyko Vysbadene 1962 metų rugsėjį, plakate. Fluxus penkiasdešimtmetis suteikia galimybę pristatyti šias radikalias menines akcijas ir atskleisti naują požiūrį į jas. Šioje multimedijinėje parodoje pristatoma Fluxus XX a. septintajame-aštuntajame dešimtmetyje vykusių renginių dokumentacija, siūloma susipažinti su meninėmis akcijomis, menininkais ir mačiusiųjų liudijimais.
Nuo 1962 metų Fluxus renginius matė nemažai Europos miestų. Ši neapibrėžta menininkų grupė išgarsėjo, nes scenoje plikai skutosi galvas, „kurį laiką darbavosi su sviestu ir kiaušiniais“, išmontavo pianiną ir sprogdino salotas. Auditorija ir žiniasklaidos atstovai buvo pasipiktinę: „Muzika su kiaušiniais“, „Pakabina kopūsto galvą ir teigia, kad tai ir yra menas“, „Naujausias muzikos stilius beprotnamiui“ – Eric Andersen, George Brecht, Philip Corner, Dick Higgins, Alison Knowles, George Maciunas, Nam June Paik, Ben Patterson, Mieko Shiomi, Ben Vautier, Emmett Williams ir kiti siekė sugriauti nusistovėjusias meno ribas ir įveikti buržuazinę meno sampratą.
Nors dar ir šiandien sutinkame menininkų, kurie formuoja ir tęsia Fluxus idėjas bei akcijas, meno istorikų ir kuratorių susidomėjimas šiuo reiškiniu bei gausūs tyrimai atskleidžia įvairiapusę Fluxus istoriją. Deja, mūsų žinojimas apie Europoje vykusius Fluxus festivalius yra itin skurdus. Atėjo metas apjungti tyrimų rezultatus ir juos pristatyti tarptautiniame projekte, parodyti anksčiau neskelbtą medžiagą, ir, kas yra visų svarbiausia, atkreipti dėmesį į menininkų ir liudininkų požiūrius.
„Pamišėliai laisvėje: Fluxus festivaliai Europoje1962-1977” turinys:
• pasirinktų Fluxus Festivalių Europoje rekonstrukcija – interaktyvios multimedijinės instaliacijos parodoje;
• pasidaryk pats Fluxus instaliacijos, kurios suteikia galimybę lankytojui pačiam ekspozicijos erdvėje atlikti vieną iš Fluxus kūrinių-performansų;
• menininkų ir publikos susitikimai, performansai;
• simpoziumai ir diskusijos;
• publikacija: išsami istorinių įvykių dokumentacija ir meninis įnašas.
Ši paroda, tai pirmas žingsnis, kuriuo siekiama susisteminti istorinius Fluxus renginius Europoje. Parodos metu bus tęsiama liudininkų paieška, projektas liks atviras medžiagos rinkimui.
Šią parodą lydi publikacijos anglų kalba (592 puslapiai, gausios iliustracijos, esė ir detali dokumentacija iš 32 Fluxus Festivalių Europoje, taip pat ir menininkų knygų tiražai).
Menininkai:
Eric Andersen (DK), Philip Corner (US/IT), Geoffrey Hendricks (US), Bengt af Klintberg (SE), Milan Knížák (CZ), Alison Knowles (US), Jarosław Kozłowski (PL), Vytautas Landsbergis (LT), Larry Miller (US), Ann Noël (GB/DE), Ben Patterson (US/DE), Willem de Ridder (NL), Tamás St.Turba (HU/CH), Ben Vautier (CH/FR) ir kiti.
Kuratoriai:
Petra Stegmann (DE) su Peter van der Meijden (NL/DK), Henar Rivière Ríos (ES/DE), Heike Roms (DE/GB), Caroline Ugelstad (NO)
Partneriai:
Potsdamo Taikomųjų mokslų universitetas (dizainas)
Dizainas:
Christina Serowski (paroda), Judith Hecktor ir Jula Lakritz (iPad aplikacija), Sabine Hoffmann (katalogas)
Parodų centrai:
Berlynas – Akademie der Künste, Hanseatenweg, 2012 m. liepos 13 – 2012 rugpjūčio 12 d.
Poznanė – Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu (Menų Universitetas Poznanėje), 2012 m. spalio 2 – 12 d.
Krokuva – MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (Šiuolaikinio meno muziejus, Krokuva), 2012 m .spalio 19 – 2013 m. sausio 27 d.
Kopenhaga – Nikolaj Kunsthal, 2012 m. lapkričio 3 – 25 d.
Štutgartas – Staatsgalerie Stuttgart, 2012 m. gruodžio 1 – 2013 m. balandžio 28 d.
Paryžius – Goethe-Institut, 2012 m. gruodžio 6 – 2013 m. sausio 10 d.
Vilnius – Šiuolaikinio meno centras, 2012 m. gruodžio 15 – 2013 m. sausio 20 d.
Rėmėjai:
Hauptstadtkulturfonds Berlynas
Danish Arts Council Committee for Visual Arts (Danijos meno tarybos komitetas vaizduojamiesiems menams )
Ispanijos ambasada Berlyne
Goethe-Institut
APS 2.0
Informacinis partneris:
Vilniaus diena
Iliustracija:
Willem de Ridder dengia Emmett Williams galvą kopūsto lapais Robert Filliou performanse 13 Façons d’employer le crâne d’Emmett Williams, Kleine Komedie, Amsterdamas, 1963 metai, gruodžio 18 diena; fotografija: Dorine van der Klei