Paroda POTVYNIS Lietuvos žiūrovus supažindino su 32 šiuolaikinio meno kūrėjais ir dviem menininkų grupėmis iš Australijos bei Naujosios Zelandijos. Tai iki šiol didžiausia šias dvi šalis kartu pristatanti paroda tarptautiniu mastu. Joje buvo demonstruojami įvairiomis meno priemonėmis sukurti darbai – piešiniai, tapyba, fotografija, skulptūra, video ir performansai. Išskirtinę parodos dalį sudarė menininkai, atvykę į Vilnių sukurti konkrečiai vietai pritaikytų ar su Lietuvos kultūra susijusių kūrinių.
POTVYNIS suskirstytas į tris negriežtai apibrėžtas temines grupes: Populiarūs įvaizdžiai, Priemiesčiai ir Žvilgsnis į ateitį bei pristato tris menininkų kartas, pradedant nuo Billo Culberto (g.1935) ir baigiant A.L.A.N.‘u Hsu (g.1981). Parodos atspirties taškas, Populiarūs įvaizdžiai, atspindi Lietuvos požiūrį į Australiją ir Naująją Zelandiją, todėl darbų temos ir motyvai ženklina mūsų pačių lūkesčius: didelė ir graži, „egzotiška“ ir keista gamta, vandenynas, čiabuvių reikšmė abiems kultūroms. Nors šių šalių menininkai kuria darbus naudodamiesi populiariais įvaizdžiais, jie siekia arba pateikti humoristinius komentarus, arba atskleisti tai, kas po šiais įvaizdžiais paslėpta. Daugelyje parodos darbų jaučiamas susirūpinimas aplinka, menininkams nurodant į žmogaus veiklos poveikį unikaliai ir trapiai abiejų šalių ekologijai. Ironiška, kad kuo daugiau žmonių lanko šią įspūdingą gamtą, tuo greičiau nyksta jos grožis. Aborigenų, maorių ir Ramiojo vandenyno salų menininkai pasakoja ir apie sudėtingą Europos kolonizacijos poveikį jų gimtinėms ir tautoms.
Nepaisant to, kokų svarbų vaidmenį charakterizuojant Australiją ir Naująją Zelandiją užima gamta, tai yra urbanistinės valstybės – daugiau nei 85% abiejų šalių gyventojų įsikūrę miestuose. Didžiausias šio regiono miestas Sidnėjus turi beveik 4,5 milijono gyventojų, vadinasi, tikrai gali būti laikomas metropoliu. Taigi nenuostabu, kad nemaža dalis parodos kūrinių atspindi miesto/gatvės kultūrą – jie susiję su Priemiesčių tema. Kaip kad dažnai nutinka su dideliuose miestuose kuriamu menu, čia regima tendencija trauktis iš paties miesto į namų privatumą, tikras „priemiesčių“ erdves, kurios Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje dar vadinamos „gyvenamuoju kambariu“ ar „vidiniu kiemu“.
Pastaruoju metu vis daugiau Australijos ir Naujosios Zelandijos menininkų dirba tarptautinėje meno scenoje, dažniausiai Europoje ir JAV. Natūralu, kad čia kuriančių menininkų darbuose atsispindi jų naujų gyvenamųjų vietų kultūra ir meno istorija, su kuria jie tapo susiję. Atvirkštinė šio proceso versija yra menininkai, kurie emigruoja į Australiją ir Naująją Zelandiją iš kitų pasaulio kraštų (dažniausiai dar būdami meno studentai) ir savo darbais skatina naujus kultūrinius ryšius arba reflektuoja daugia-nacionalumą. Ši menininkų dalis sudaro pogrupį Žvilgsnis į ateitį (į abiejose šalyse kuriamą meną).
Paroda POTVYNIS siekė supažindinti Lietuvos publiką su šiuolaikiniu menu iš Australijos ir Naujosios Zelandijos bei apžvelgti jų kultūrą tiriančiu ar humoristiniu žvilgsniu.
Parodą kartu su Šiuolaikinio meno centru organizavo Zachęta nacionalinė dailės galerija Varšuvoje, kur paroda veikė 2006 m. vasario-balandžio mėnesiais.
Parodos menininkai:
Brook Andrew, Guy Benfield, Mladen Bizumic (NZ), Lisa Crowley (NZ), Bill Culbert (NZ), Destiny Deacon and Virginia Fraser, eX de Medici, Mikala Dwyer, Shaun Gladwell, Matthew Griffin, A.L.A.N. Hsu (NZ), Peggy Napangardi Jones, The Kingpins, Maddie Leach (NZ), Daniel Malone (NZ), MINIT (Jasmine Guffond and Torben Tilly), Tracey Moffatt, TV Moore, James Morrison, Callum Morton, Ani O‘Neill (NZ), Michael Parekowhai (NZ), Patricia Piccinini, Rachel Rakena (NZ), Scott Redford, Ann Shelton (NZ), Jim Speers (NZ), Kathy Temin, Yvonne Todd (NZ), Francis Upritchard (NZ), Ronnie van Hout (NZ), Suzann Victor, Louise Weaver, Boyd Webb (NZ)
Parodos POTVYNIS renginiai:
Birželio 2 d., penktadienį, 21 val. Elektroninės muzikos performansas: MINIT (Berlynas)
Birželio 7 d., trečiadienį, 18 val. ŠMC / Pokalbiai kavinėje: prof. Germaine Greer
Birželio 16 d., penktadienį, 17 val. Kuratoriaus paskaita
Birželio 30 d., penktadienį, 17 val. Maori Kapa Haka performansas ir paskaita: Manaia Maori scenos menų grupė
Liepos 5 d., trečiadienį, 18 val. ŠMC / Pokalbiai kavinėje: Rosanna Raymond
Liepos 28 d., penktadienį, 17 val. Kritikai apie Sidnėjaus bienalę 2006: Lolita Jablonskienė
Rugpjūčio 11 d., penktadienį, 17 val. Kuratoriaus paskaita
Rugsėjo 6 d., trečiadienį, 18 val. ŠMC / Pokalbiai kavinėje: Jan Utzon
Parodos katalogas: POTVYNIS: naujos srovės Australijos ir Naujosios Zelandijos mene
Du tomai: lenkų/anglų kalbomis ir lietuvių/anglų kalbomis, 190 psl., spalvotas
Leidėjai: Šiuolaikinio meno centras, Vilnius; Zachęta nacionalinė dailės galerija, Varšuva
Katalogo tekstus parašė: Brook Andrew, Gregory Burke, Destiny Deacon ir Virginia Fraser, Robert Drewe, Simon During, eX de Medici, Blair French, Jeff Gibson, Ihor Holubizky, Magda Kardasz (red.), Kęstutis Kuizinas, Agnieszka Morawinska, Scott Redford, Simon Rees (red.); kuratorių interviu su menininkais (Daniel Malone, Ani O’Neill, Michael Parekowhai).