Balandžio 18 d., penktadienį, 18 val. Šiuolaikinio meno centre (ŠMC) vyks menininkės Anastasios Sosunovos ir kuratorės Virginijos Januškevičiūtės ekskursija po parodą „Fandomas“.

Šioje parodoje Anastasia Sosunova pristato kūrinius, įkvėptus popkultūros fanų raiškos formų. Viena svarbiausių temų čia tampa ryšys tarp komercializmo ir dvasingumo.

Viename interviu menininkė pasakoja, kad jos kūryba: „(…) dažnai tarsi pati susiranda tyrinėjimo objektus, susijusius su istorijomis, kuriose susiduria tikėjimas ir galia. To priežastis, manau, yra grožėjimasis tuo, kaip kontroversiškas ir gaivališkas žmogiškumas išsigremžia vagą tarp administracinių, privačių ir komercinių sprendimų bei erdvių. Trintis tarp individualios patirties ir neaprėpiamų darinių matoma nuo mano pirmųjų kūrinių, tarsi aš nuolat bandyčiau išsiaiškinti, tarp kokių girnų esu pati. Pavyzdžiui, kaip kuriamos istorijos ir prasmės, kaip užmezgami ryšiai, apsupti to, kas iš pažiūros gali būti paaiškinta kaip tiesiog sistemos ir jų padariniai, primesti „nekaltam“ pasauliui: politiniai režimai, nacionaliniai naratyvai, religiniai kanonai, verslo imperijos ir ekonominiai lūžiai.“

Renginys nemokamas

 

ANASTASIA SOSUNOVA – išskirtinė savo kartos menininkė, plačiai pristatoma Lietuvos ir tarptautiniame meno kontekste. Pagrindinės jos kūrybos temos – įvairialypės ženklų ir tikėjimo sąsajos šiuolaikinėje visuomenėje, joje gajos maginės mąstysenos apraiškos ir bendruomenių telkimosi procesai. Sosunovos kūrybai būdinga autoetnografinė prieiga, kurią pasitelkus ankstesniuose jos kūriniuose atsiskleidė visiškai naujas žvilgsnis į tokias temas kaip Lietuvos tautinių mažumų identitetas („Demichovo šuo“, 2017), savipagalbos diskursas ir pseudomedicina („Koduotojai“, 2022; „Express metodas“, 2021; „Detox Siblings“, 2019), iš pažiūros nesuderinamų vertybinių sistemų koegzistavimas („Tainstvo“, 2018; paroda „Dance as You Wrestle“ projektų erdvėje „Cell“ Londone, 2022), aktyvizmas („Jubilee“, 2022).

Pastaraisiais metais menininkės kūriniai buvo pristatyti Gvangdžu, Kauno ir Liono bienalėse bei svarbiose meno erdvėse Austrijoje, Italijoje, JAV, Jungtinėje Karalystėje, Latvijoje, Lenkijoje, Prancūzijoje, Suomijoje, Vokietijoje ir Lietuvoje. Personalinės Sosunovos parodos 2023–2024 m. vyko „Editorial“ projektų erdvėje Vilniuje, „Arsenal“ meno centre Balstogėje ir menininkei atstovaujančioje galerijoje „eastcontemporary“ Milane.

 

VIRGINIJA JANUŠKEVIČIŪTĖ yra Šiuolaikinio meno centro kuratorė. Ji prisidėjo tiek prie šiuo metu veikiančios Anastasios Sosunovos parodos „Fandomas“, tiek prie ankstesniais metais Šiuolaikinio meno centre surengtų personalinių Yuji Agematsu, Brud, Eglės Budvytytės, Gintaro Didžiapetrio, Antano Gerliko, Arturo Jafos, Malvinos Jelinskaitės, Melvino Moti, Elenos Narbutaitės, Rosalind Nashashibi, Algirdo Šeškaus ir kitų menininkų parodų. Tarp kitų jos kuruotų projektų – 12-oji Baltijos trienalė 2015 m., architekto ir menininko Valdo Ozarinsko retrospektyva 2018 m., branduolinio paveldo temai skirta paroda „Dalelių skilimas“ (2020 m. kuruota su Ele Carpenter) bei 2024 m. Sapiegų rūmų įžanginė paroda „Užuovėja“ (su Edgaru Gerasimovičiumi).