Lapkričio 9 d. šeštadienį, nuo 17 val. Rupert kviečia į kuratoriaus Eriko Martinsono sudarytą filmų programą.
Renginys vyks ŠMC kino salėje.

Savo vaikystės lovoje, sveikdamas po rimtos ligos, fantastinių pasakų rašytojas Alanas Garneris įsivaizdavo, kad „ant lubų auga miškas“. Jis atkakliai panirdavo į vaizduotės lapiją, besiformuojančią ant tuščios lubų drobės. Rašytojui tai buvo naujas, skrupulingai apgyvendinamas pasaulis – erdvė pabėgti, kai negali judėti.

Dienoraštyje „Neturėjau kur eiti“ (angl. „I Had Nowhere to Go“, 1991 m.) Jonas Mekas rašo apie tai, ką išgyveno po Antrojo pasaulinio karo tapęs dipuku ir emigruodamas į JAV. 1947-ųjų metų dienoraštyje jis palieka įrašą apie atsiradusį atitrūkimo jausmą ir rašymo teikiamą paguodą: „mano vienintelė jungtis su gyvenimu yra šiose keverzonėse. Štai aš čia, šią akimirką, dabar, nuleidęs rankas, susmukusiais pečiais, akis įbedęs į grindis, pradedantis savo gyvenimą nuo nulio. Nenoriu prisirišti prie šio pasaulio. Aš ieškau kito pasaulio, prie kurio būtų verta prisirišti“. Nuo grindų iki lubų driekiasi kitų pasaulių galimybė.

Šaltojo karo metu ir sovietų, ir amerikiečių tyrėjai buvo įsitraukę į „psicho-ginkluotės lenktynes“. Viena iš jiems rūpėjusių temų buvo „nuotolinis matymas“, apibūdinamas kaip „asmens gebėjimas intelektualiai suvokti ir „matyti“ tolimas fizines lokacijas, kurios įprastam suvokimui neprieinamos dėl per didelio atstumo arba jų maskavimo.“. Protas galėjo būti išlaisvintas, kad keliautų be kūno.

Videofilmai šioje programoje kalba apie nejudrumą, perkėlimą, migraciją ir ilgesį. Asmeninės tapatybės ir tikrovės būnant tokiose tarpinėse būsenose čia kuriamos spekuliatyviai: kaip vaizdiniai mintyse arba kaip šviesos ir garso struktūros – tarsi pro šakas skverbtųsi saulė ir vėjas, blyksniams ir šešėliams krentant ant sienos, grindų, o gal lubų.

Programoje bus rodomi Lanos Lin, Miko Revereza, Moniros Al Qadiri ir Basmos Alsharif trumpametražiai videofilmai. Programos pradžioje vyks „Nuotolinio matymo“ transkripcijos skaitymas (atlikėjai: Johannes Heldén ir Rasmus Myrup).

Filmai bus rodomi anglų kalba. Įėjimas nemokamas.
Trukmė: 73 min.

Dėkojame: menininkams, Cinenova, ŠMC kino salei ir Nordland College of Art and Film.
Rupert programas dalinai remia Lietuvos kultūros taryba
Renginį remia Kanados ambasados biuras Lietuvoje (Embassy of Canada to Lithuania)