Rugsėjo 8 d., ketvirtadienį, 18 val. ŠMC kino salėje

Lėtosios peržiūros: Mártos Mészáros ir Margarethe’s von Trottos dialogas
Dialogas #2: Kasdienybė

Pristato kino kritikė Živilė Pipinytė

Panašiu laikotarpiu kūrusių režisierių Margarethe’os von Trottos ir Mártos Mészáros filmus sieja ne tik dėmesys moters vaidmeniui visuomenėje, bet ir paprastos kasdienybės stebėjimas. Autorių filmai neretai nukelia į jų sukūrimo metų politinę ir socialinę realybę, tuomet aktualias situacijas, kurios šiandien mums yra svarbūs laiko ženklai, liudijantys apie gyvenimą skirtingose geležinės uždangos pusėse.

Devyni mėnesiai (Kilenc Hónap, 1976 m.)

Juli, jauna išsiskyrusi moteris, atvyksta į miestą dirbti liejykloje. Čia ją iš pirmo žvilgsnio įsimyli darbų vadovas Janošas. Iš pradžių atstūmusi vyro dėmesį, Juli palengva įsimyli. Nors charakterių ir lūkesčių skirtumai komplikuoja poros santykius, abipusis meilės ir paramos ilgesys juos laiko drauge. Tačiau kai Juli pastoja, Janošas neatlaiko spaudimo ir Juli dar kartą lieka viena. Jos ryžto gimdyti nekeičia nei nepasisekusios meilės, nei vi- suomenė, kurioje moterys suvokiamos kaip reikmuo, įsitikinimai. Devynis laukimo mėnesius Juli gyvena tvirtai ir ryžtingai. Tai filmas ne apie jaunų žmonių meilės konfliktą, o apie du susikertančius požiūrius į gyvenimą, taip pat tai vienas įsimintiniausių moters, tvirtai prisirišusios prie savo įsitikinimų, portretų kino istorijoje.

Režisierė: Márta Mészáros; scenarijaus autoriai: Gyula Hernádi, Ildikó Kórody, Márta Mészáros; operatoriai: János Kende; vaidina: Lili Monori, Jan Nowicki, Gyula Szersén; 1976 m., 88 min, Vengrija. Rodomas iš 35mm juostos.

Švininiai laikai (Die bleierne Zeit, 1981 m.)

Seserys Mariana ir Juliana augo pokariu, dar vadinamu švininiais laikais. Jos ir panašios, ir skirtingos, abi kovoja už žmonių teises, tačiau eina nesuderinamais keliais. Juliana, populiaraus feministinio žurnalo kores- pondentė, nuoširdžiai tiki, kad vienintelis būdas pasiekti socialinius pokyčius – nuodugniai tyrinėti ir viešinti situacijas, o Mariana – teroristė, įsitikinusi, kad radikalūs veiksmai ir smurto baimė gali pakeisti pasaulį. Kai Mariana patenka į kalėjimą, Juliana pradeda keisti savo požiūrį, ir, nepaisydama aplinkinių nepritarimo, imasi padėti seseriai. Filmas sukur- tas remiantis tikra seserų Enslein istorija.

Režisierė: Margarethe von Trotta; scenarijaus autorė: Margarethe von Trotta; operatorius: Franz Rath; vaidina: Jutta Lampe, Barbara Sukowa, Rüdiger Vogler; 1981 m., 106 min, Vakarų Vokietija. Rodomas iš 35mm juostos.

Sekantis renginys iš projekto „Lėtosios pežiūros: Mártos Mészáros ir Margarethe’s von Trottos dialogas“ vyks rugsėjo 29 d., ketvirtadienį, 18 val.

Peržiūras organizuoja VšĮ „Meno avilys“.
Daugiau informacijos apie projektą rasite čia.