Sausio 20 d., šeštadienį, 15 val. Šiuolaikinio meno centras kviečia susitikti „Autarkijoje“ (Naugarduko g. 41, Vilnius), kur vyks Michaelos Meise ir Alexis Goertz vedamos performatyvios kopūstų rauginimo dirbtuvės. Renginio metu kartu gaminsime raugintus kopūstus ir kitas daržoves, tuo pačiu diskutuodami apie bakteriologinę šio proceso pusę bei kultūrinius ir filosofinius jo aspektus.
Kadangi Lietuvoje maisto rauginimo tradicija yra gaji, renginys taps abipusio keitimosi patirtimi tarp menininkų bei auditorijos aktu. Panašiai, kaip posakyje „pelėdas nešti į Atėnus“, Michaela Meise ir Alexis Groertz atneša raugintus kopūstus į Vilnių. Rauginimas moko mus, ką reiškia tuo pat metu priklausyti kultūrai ir būti individu. Pavyzdžiui, yra tokių bakterijų „kultūrų“, kurios yra perduodamos iš kartos į kartą ir naudojamos gaminant jogurtą. Šios jogurto bakterijos ilgainiui tampa tikrais šeimos nariais, o jų suteikiamas skonis ir konsistencija yra saugomi bei puoselėjami. Mūsų dirbtuvių skonis bus įvairus, kadangi mes naudosime bakterijas, esančias ant mūsų rankų, mieles, cukrų, esantį daržovėse ir ant jų, ir maišysime juos su prieskoniais iš Europos, Azijos ir Afrikos. Ateikite, atsiveskite senelius ir kaimynus ir dalyvaukite kultūriniame bei sukultūrintame renginyje!
Performatyvių kopūstų rauginimo dirbtuvių dalyviai bus skatinami kolektyviai naudoti iš anksto paruoštus ingredientus (kopūstus, druską ir prieskonius) bei maišyti juos viename dideliame inde. Su daugybe rankų, taigi, ir su daugybe bakterijų, mes sukursime bendruomeninius kopūstus, taigi super-kopūstus! Daržovių lietimo, masažavimo procesas bei jų medžiagiškumo pajauta taps terapeutiška bei katarsiška bendruomenine patirtimi, kuomet mes ne tik užmegsime ryšį su maistu, bet ir paragausime savo pačių rankų.
Dirbtuvių metu Michaela Meise perskaitys tekstą, kurį specialiai šiam renginiui parašė prancūzų filosofė, lingvistė, psichoanalitikė bei kultūros teoretikė Luce Irigaray.
Michaela Meise yra menininkė, gyvenanti ir dirbanti Berlyne. Skulptūros, instaliacijos, fotografijos ir videomeno elementus apimanti, eklektiška Michaelos Meise praktika vieno apžvalgininko buvo pavadinta „įkrautu neatsargumu“. Jos skulptūrose įprasti baldai virsta balanso studijomis arba keistomis priemonėmis eksponuoti kitus unikalius objektus, figūrėles, fotografijas ar knygas.
Alexis Goertz yra kulinarė, rauginimo ekspertė bei menininkė, gyvenanti ir dirbanti Berlyne. Ji yra viena iš kulinarinės grupės „Valgoma alchemija“ įkūrėjų ir žino, kaip paversti maistą auksu. Paslaptis slypi rauginime! Dezinfekcijos, antibiotikų ir konservuoto maisto laikais mes pamiršome apie šias probiotiškas kultūras, perduodamas iš kartos į kartą, kupinas įvairiausių vitaminų bei mineralų, ir, žinoma, be galo skanias. Alexis, dirbdama su tokiais iš pažiūros baimę keliančiais dalykais kaip bakterijos, mielės ir pelėsiai, ne tik paaiškina, bet ir įrodo, kad tai skanu ir smagu. Su projektu „Rauginimo menas“ Alexis keliavo po įvairias šalis ir tyrinėjo tradicines vietos rauginimo technikas, dalijosi žiniomis bei bakterijų kultūromis, įvairiausiais skoniais ir pasakojimais, kad ir kur būtų. Rauginimas kaip maisto gamybos technika vis labiau nyksta, tačiau pastaruoju metu ji vis dažniau prisimenama kaip giliai į mūsų kultūrinį paveldą šaknis įleidęs, ekonomiškas maisto išsaugojimo būdas, suteikiantis unikalius įrankius kulinariniams ir kultūriniams tyrinėjimams.
Šios dirbtuvės yra jau penktasis įvadinis parodos „Paauglės bitės pašaukimas vieną vasarą“ renginys. Paroda atsidarys 2018 m. vasario 9 d. Šiuolaikinio meno centre.