Rugpjūčio 23 d., šeštadienį, 15 – 20 val. ŠMC skaitykloje

Rugpjūčio 23 d., šeštadienio popietę „Architektūros [leidinių] fondas“ kviečia į Šiuolaikinio meno centro skaityklą kartu nagrinėti disidentiškumo sąvoką šiuolaikinio dizaino, architektūros bei kitų erdvinių praktikų kontekste. Šio seminaro dėmesio centre – kūrybingos, nepaklusnios ar išlaisvinančios taktikos, besikuriančios vyraujančios neoliberalios ekonomikos ideologijos ir medijų persotintos visuomenės viduje. Kokių ilgalaikių ar esminių pokyčių vizijas gali pasiūlyti oportunistiškai veikiantys šiuolaikiniai disidentai?

Atsispirdami nuo Architektūros fondo paskaitų ciklo „Disidentiškumas architektūroje“ – apžvelgusio socialistinio bloko šalių architektų bandymus laviruoti tuometiniuose režimuose bei kurti išskirtinius nonkonformistinius projektus – klausime, kokiame kontekste ir kokiomis priemonėmis veikia šiandienos architektai, dizaineriai, kultūros ir kiti veikėjai.

Penki kviestiniai pranešėjai iš Berlyno, Londono, Barselonos, Stokholmo ir Stambulo pasidalins savo veiklos strategijomis bei pristatys įvairias atvejo studijas.

Ethel Baraona Pohl – šių metų „Think Space“ festivalio Zagrebe bendrakuratorė bei „dpr-barcelona” leidyklos bendrasavininkė – apžvelgs naujai besiformuojančias architektūrines iniciatyvas, kurios reaguoja į aplinką čia ir dabar, išnaudoja įvairias socialinių medijų ir kitų technologijų teikiamas galimybes.
Berlyno „transmediale“ festivalio dizaineris ir vizualinės komunikacijos strategas, Manuel Bürger – veikiantis dar ir daugybe kitų amplua – pristatys savo „slidaus dizaino“ filosofiją – masinės komunikacijos formatų, tokių kaip meme, instagram ar kiti, dizaino sprendimų nusavinimą šiuos formatus kuriančių struktūrų kritikai. Pasitelkdamas trijų architektūrinių projektų Stambule pavyzdžius, Eray Çayli iš Londono universiteto apžvelgs kaip bendradarbiaudami, o ne atmesdami valdžios atstovų ar korporacijų indėlį šių projektų iniciatoriai naudoja bei keičiaviešosios erdvės sampratą.
Tuo tarpu „Fulcrum“ žurnalo Londone įkūrėjas architektas Jack Self į šiandienos architekto rolę pažvelgs nagrinėdamas socialinį kontraktą, slypintį nekilnojamo turto bei gyvenamųjų namų statybos mechanizme.
Seminarą moderuos Stokholmo Södertörn universiteto tyrimo „Space, Ideology and Power“ dalyviai Tor Lindstrand bei Håkan Nilsson. Jie taip pat pristatys Švedijos miestų vystymosi tendencijas bei aptars kaip „problemų sprendimo“ tradicija architektūros diskurse susiduria su kritinių požiūrių praktikų poreikiu.

Pranešimai:
Manuel Bürger – Slipping through templates
Ethel Baraona Pohl – Emancipatory architecture
Eray Çayli – Imagining the public together with the state and the corporation
Jack Self – The only task of architecture
Tor Lindstrand, Håkan Nilsson – We are here to make reality something that can be consumed

Pradžia: 15 val.
Seminaras vyks anglų kalba.

Apie projektą: Architektūros [leidinių] fondas (A[L]F) – tai virtualių leidinių apie architektūrą, urbanistiką ir dizainą platforma. Ji rengiama atsispiriant nuo temų, nagrinėtų Architektūros [pokalbių] fondo viešų paskaitų metu. A[L]F tyrimai naudoja Architektūros [pokalbių] fondo organizuotų paskaitų ciklų medžiagą. Pirmuosius du A[L]F numerius jau galima rasti internete adresu www.archfondas.lt/leidiniu/, o šiais metais pasirodys trečiasis bei ketvirtasis numeriai „Miestas. Lūžio taškai“ ir „Disidentiškumas architektūroje“. „Disidentiškumas architektūroje“ pristatys Ines Weizman, Jurgos Daubaraitės bei Jono Žukausko kuruotų paskaitų medžiagą – apie Bogdan Bogdanovič, Vilen Künnapu ir Talino mokyklą, Vladislavą bei Liudmilą Kirpičevus, Baltijos šalių kritinių praktikų trajektorijas dvidešimtajame amžiuje nagrinėjusius Marijos Drėmaitės, Ingrid Ruudi bei Ievos Zībārte tekstus. „Subversive Opportunism“ seminaro medžiaga virs penkiomis esė apie šiuolaikinius architektūros ir dizaino praktikos iššūkius.

Organizatoriai: VšĮ Architektūros fondas ir Vilniaus universitetas
A[L]F04 „Disidentiškumas architektūroje“ sudarytojai: Marija Drėmaitė ir Viktorija Šiaulytė
Seminarą remia: Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos mokslo taryba, projektas Nr. MIP-13527
Daugiau informacijos: Viktorija Šiaulytė, +37069873217, www.archfondas.lt [email protected]

Būtume dėkingi, jei apie norą dalyvauti seminare praneštumėte [email protected]

Iliustracija: Economy (Tor Lindstrand ir Jessica Watson-Galbraith), iš serijos „Proposals for Stockholm“