Sausio 14 d., penktadienį, 18:00 val., ŠMC skaitykloje

DEMOS kritinės minties institutas išleido slovėnų filosofo Slavojaus Žižeko knygą „Smurtas“. Šia proga institutas rengia virtualią diskusiją su knygos autoriumi S. Žižeku. Diskusijos tema − kas yra smurtas, kokios yra jo formos ir kaip jis reiškiasi nūdienos pasaulyje? Renginio data neatsitiktinai sutampa su 2009 m. sausio 16 d. riaušių prie Seimo išvakarėmis.

Renginyje dalyvaus DEMOS kritinės minties instituto direktorius ir knygos leidėjas Andrius Bielskis, knygos vertėjos Nida Vasiliauskaitė ir Aušra Pažėraitė, o taip pat Simonas Reesas,
tarptautinių meno parodų ir bienalių kuratorius, bei J.D. Miningeris, Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto Socialinės ir politinės teorijos katedros docentas. Diskusija bus rengiama pasitelkiant „skype“ internetinio ryšio technologijas. Renginio dalyviai matys knygos autorių dideliame ekrane ir galės tiesiogiai bendrauti per mikrofoną.

Pasak Žižeko, mes susikoncentruojame ties subjektyviomis smurto išraiškomis, tokiomis kaip prievarta, žmogžudystė, terorizmas ar karas. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad egzistuoja dar dvi objektyvaus smurto rūšys, t.y. „simbolinis“ smurtas, kurį įkūnija kalba ir jos formos, bei „sisteminis“ smurtas, kuris apibūdinamas kaip katastrofiškas mūsų pasaulyje funkcionuojančių ekonominių ir politinių sistemų padarinys.

Savo knygoje Žižekas ir analizuoja šias objektyvaus smurto rūšis, daugiausiai dėmesio skirdamas sisteminiam smurtui. Autorius teigia, kad mūsų subjektyvus pasipiktinimas tokiomis smurto išraiškomis kaip terorizmo atakos, svarbaus politiko nužudymas ar savižudžiai sprogdintojai mus apakina, ir mes nebepastebime objektyvaus smurto pasaulyje, t.y. smurto, kuriame mes patys esame smurtautojai, o ne tik nekalti stebėtojai.

Parašyta suprantama kalba, su linksmais „žižekiškais“ anekdotais, knyga „Smurtas“ padės mums suprasti, kas slypi už akivaizdžių smurto išpuolių, kurių apstu nūdienos pasaulyje, o sykiu įgalins mus kritiškiau žvelgti į postmodernios visuomenės ideologijos apraiškas.