Lewben Art Foundation, Bernardinų g. 6, Vilnius

Lietuvos nacionalinis paviljonas, sukurtas ir sėkmingai veikęs 59-ojoje Venecijos meno bienalėje visus septynis mėnesius, grįžta į Vilnių. Projekto organizatoriaus Šiuolaikinio meno centro pastatas yra uždarytas generaliniam remontui, todėl Roberto Narkaus totalinė instaliacija „Gut Feeling“ bus naujai adaptuota vietai ir pristatyta vieno iš projekto mecenatų – Lewben Art Foundation naujai kuriamame muziejuje Bernardinų g. 6. Tai yra pirmas oficialus projekto pristatymas Lietuvoje.

„Gut Feeling“ yra kompleksiškas kūrinys, laviruojantis tarp nuoširdaus siekio pakeisti pasaulį, nenuilstamo tikėjimo bendradarbiavimo pažadu, egocentriškų menininko ambicijų, flirto su finansinėmis struktūromis, technologijų progresu ir humoro. Angliškas posakis gut feeling reiškia nuojautą, pagal primirštą tautosaką ir naujausius mokslo atradimus tampriai susiejančią žarnyno ir smegenų veiklas. Bendradarbiaudamas su garsiu fermentacijos specialistu, mokslininkais, menininkais, vietos gyventojais ir smulkiuoju verslu, viename paskutiniųjų negentrifikuotų Venecijos skverų Castello rajone Narkus sukūrė socialinę skulptūrą – siurrealistinį kooperatyvą, gaminantį paslaptingą produktą iš vietos vandenyse išgaunamų jūržolių. Ši dumblių rūšis (lot. Undaria pinnatifida) – globalizacijos procesų eigoje iš Tolimųjų Rytų į visą pasaulį, įskaitant Veneciją, išplitęs invazinis augalas, dar žinomas wakame vardu. Tai – viena maistingiausių ir sparčiausiai atsinaujinančių maisto žaliavų, žadanti išspręsti sparčiai augančios žmonijos mitybos problemas netolimoje ateityje.

Iš dalies paveikta praeito amžiaus dešimtame dešimtmetyje vykdytų kolektyvinių, įvairius socialinius susitikimus skatinusių meno praktikų, Narkaus kūryba skleidžiasi įtampoje tarp kūrinio formos, pasirinktų idėjų reprezentavimo ir laikine besivystančios, kolektyvinės jos plėtojimo bei patyrimo patirties. „Gut Feeling“ jungia ir įtraukia įvairialypes, net prieštaringais interesais bei siekiais pasižyminčias socialines grupes ir pavienius asmenis, o pats kūrinys tampa įrankiu išprovokuoti šią akistatą. Tačiau šiame projekte, kaip ir visoje menininko kūryboje, svarbūs ir kiti aspektai. Būdamas daugelio eksperimentinių meno, vadybos ir maisto gamybos organizacijų iniciatorius, įkvėpimo Narkus dažnai semiasi iš verslo ir startuolių pasaulio. Supriešindamas jame tvyrančią optimizmo, veržlumo dvasią ir dažnai nematomą jos šalutinį produktą – nusivylimo kartėlį, autorius kuria tragikomiškus darbus. Savo kūryboje tarsi lengva ranka maišydamas madingus daiktus ir tendencijas, naujausių teorijų fragmentus ir įvairių meno praktikų strategijas, jis kuria daugiasluoksnę ir dažnai tyčia hiperbolizuotą esamojo laiko refleksiją, atvirą mūsų percepcijai ir įsitraukimui.

ROBERTAS NARKUS (gim. 1983) gyvena ir kuria Vilniuje. Nuo 2019 m. studijuoja meno doktorantūrą Vilniaus dailės akademijoje, 2015 m. baigė magistrantūros studijas „Sandberg“ institute Amsterdame. Jo solo parodos surengtos galerijoje „Vartai“ (2020 m., Vilnius), galerijoje „David Dale“ (2019 m., Glazgas, Škotija), Šiuolaikinio meno centre (2017 m., Vilnius), meno galerijoje „Tenderpixel“ (2015 m., Londonas). Menininko kūriniai pristatyti svarbiuose tarptautiniuose grupiniuose projektuose: meno centre „de Appel“ Amsterdame, XII-ojoje Baltijos trienalėje, Kauno bienalėje, V-ojoje Marakešo bienalėje ir kitur. Jis rezidavo „Delfina Foundation“ Londone, „Iaspis“ Stokholme, Nidos meno kolonijoje. Narkus yra Vilniaus patafizikos instituto, menininkų dienos centro „Autarkia“, eksperimentinės inžinerijos stovyklos „eeKūlgrinda“ ir restorano „Delta mityba“ steigėjas.