Parodos „Prototipai“ renginių programą tęsia ŠMC ir Jennifer Teets organizuojama serija „Elemento farmakokinetika“, vyksianti lapkričio 8–9 ir 28–29 dienomis.

Tai du skaitymų, diskusijų, paskaitų ir ekskursijų savaitgaliai, kurių metu bus siekiama suformuoti savitą požiūrį į naująsias materializmo teorijas ir klimato pokyčius, o tuo pačiu – ir į atliekas ir skysčius, tiek žmogaus kūno, tiek mašinų. Šie susitikimai suteikia eilę galimybių tyrinėti naujus mąstymo apie materiją (ir mąstymo per materiją) būdus, jų privalumus bei trūkumus.

Serija remiasi ta pačia prielaida, kuria vadovaujasi pragmatizmo šalininkai ekologijos moksle – tai nuostata, kad tarp kultūros ir gamtos nėra aiškios perskyros; žmogaus veikla yra laikoma gamtos dalimi. Kaip ir vienas iš svarbiausių pragmatizmo filosofijos autorių amerikietis John Dewey, ši serija skiepija mintį, jog tam, kad pilnai suvoktume žmogaus įtaką gamtai, būtina atsisakyti tradicinio disciplinų skirstymo. Susitikimų metu bus klausiama, kaip ir kiek dėmesio gamtai skiriama mene bei socialiniuose ir humanitariniuose moksluose.

2014 m. lapkričio 8 d., šeštadienį 14:00–17:00
Energetikos ir technikos muziejus, Rinktinės g. 2 Vilniuje

Materialumas paprastai apibrėžiamas priešpastatant jį tam, kas nėra materialu: dvasiai, idėjoms, abstrakcijoms. Bet galbūt materialumas – tai mastelio klausimas? Kur baigiasi viena medžiaga ir prasideda kita, ir kaip tai veikia žmogaus veiklą, jo kūną? Atsispiriant nuo keleto svarbių tekstų, skirtų pavojingų atliekų ir materialumo temoms, susitikimo metu šie klausimai bus keliami tiek filosofijos lygmenyje, tiek siekiant perkelti juos į praktiką.

Svečiuose – menotyrininkė, kultūros mokslų daktarė Eglė Rindzevičiūtė.

Renginys organizuojamas kaip skaitymo grupė, kurios dalyviai tyrimą formuos pačios sesijos metu. Tekstai bus pristatomi ir aktyviai aptariami konkretaus atvejo fone – šį kartą tokiu atveju studijai pasirinkta Ignalinos atominė elektrinė. Papildant skaitymą ir jo metu iškilusią problematiką, sekančią dieną grupės dalyviai kviečiami į ekskursiją po Vilniaus pakraštyje įsikūrusią asbesto atliekų tvarkymo aikštelę. Drauge šios patirtys suteikia galimybę aktyviai stebėti ir rasti asmeninį santykį su tema, vadovaujantis Dewey „meno kaip patirties“ samprata.

Dalyvavimas, arbata ir užkandžiai nemokami. Norinčius dalyvauti prašome registruotis adresu [email protected], jums bus atsiųsti seminaro tekstai – pasiruoškite klausimų! Susitikimas vyks anglų kalba. Užsiregistravę dalyviai gaus ir informaciją apie sekmadienio, lapkričio 9 dienos ekskursiją.

Vėliau lapkritį susitikimų serijoje svečiuosis Londone gyvenantis meno istorikas ir kultūros kritikas TJ Demos, šiuo metu rengiantis meno ir ekologijos sąlyčiui skirtą monografiją.

Tolesnę parodos „Prototipai“ renginių programą sekite šiame tinklapyje.

Jennifer Teets – Paryžiuje šiuo metu Paryžiuje gyvenanti amerikietė kuratorė, rašytoja ir tyrinėtoja. „Elusive Earths“, kol kas paskutinioji jos kuruota paroda, šį rudenį buvo atidaryta Briuselio meno erdvėje „Etablissement d’en face Projects“.

Eglė Rindzevičiūtė – menotyrininkė, kultūros mokslų daktarė, šiuo metu tęsianti savo tyrimus Politikos mokslų institute (Sciences Po) Paryžiuje. Netrukus „Routledge“ leidykla išleis Rindzevičiūtės ir Jenny Andersson redaguotą knygą „The Struggle for the Long Term in Transnational Science and Politics: Forging the Future“.