Skaitymo videoperformansas ir klausimai bei atsakymai su autorėmis

Spalio 26 d., trečiadienį, ŠMC skaitykloje (Aušros vartų g. 5, įėjimas iš Pasažo skg.).

Skulptūra, choreografija ir instaliacija yra pagrindiniai Rūtos Butkutės meninės praktikos ramsčiai. Jos metodą lemia reflektyvus požiūris į skulptūros fiziškumą ir santykį su atlikėjais, žiūrovais ir erdvėmis, kuriose jie sąveikauja. Vadovaudamasi principu, kad objektas turi savyje paslėptą funkciją, ji iš naujo apibrėžia medžiagų ir formų kilmę bei funkcijas, siekdama priminti, kad jos geba judėti. Menininkė turi keramikės išsilavinimą, todėl jai svarbu pirminiai medžiagos aspektai, tokie kaip svoris, mastelis, masė ir gravitacija.

Rijksakademie rezidencijos Amsterdame metu (2014-2015 m.) Butkutė pradėjo perkelinėti skulptūrą į įvairias medijas. Per kelerius metus menininkė sukūrė naują mediją, kurią praminė „skulptūriniu performansu“. Jame objektai, skulptūros ir erdvė atsiduria transformuojančiame lauke, suteikdami kryptį judesiui. Tokie veiksmai kaip įsižeminimas, kritimas, šokinėjimas, kėlimasis ir grimzdimas yra raktiniai žodžiai procese, artimame skulptūrų kūrimui.

Knygoje „How to Make Sculpture Move“ esminiai naujausios menininkės kūrybos elementai apjungiami į bendrą visumą, kad sukurtų patirtį, atskleidžiančią unikalų Butkutės požiūrį į skulptūrą ir performatyvumą. Naujos prasmės, slypinčios už vaizdų, atsiskleidžia per poetišką kalbinių žanrų, žodžių žaismo ir kritinių nuorodų asambliažą, kurį vainikuoja menininkės pokalbiai su bendraminčiais apie tai, „kaip priversti skulptūrą judėti“.

Apie kūrėjas:

RŪTA BUTKUTĖ (1984, Kaunas, Lietuva) studijavo Vilniaus dailės akademijoje, Gerrit Rietveld Academie ir Rijksakademie, Amsterdame. Menininkė stažavosi Manhatano kultūros tarybos rezidencijoje Niujorke, kūrybinėje rezidencijoje Arita, Japonijoje, „Work Space Brussels“ ir „Rosas P.A.R.T.S“, Briuselyje. Jos darbai buvo eksponuojami (tarp)tautiniu mastu daugelyje galerijų ir meno institucijų: Fons Welters, Amsterdamas; Šiuolaikinio meno centras, Vilnius; Teruhiro Yanagihara galerija, Osaka, Japonija; CC Strombeek, Grimbergenas; Kaaistudios, Briuselis; Kunstmuseum The Hague; De Nederlandse Bank, Amsterdamas; Valkhof muziejus, Nijmegenas. Bradwolff Projects Amsterdam ją pristatė Roterdamo meno parodoje Art Rotterdam AVL Mundo, Atelier Van Lieshout. Taip pat menininkei buvo suteikta Mondriaan fondo įsteigto talento stipendija ir Amsterdamo fondo „Fonds voor de Kunst“ plėtros stipendija. Jos darbai yra įtraukti į AMC meno kolekciją. Jai atstovauja Amsterdamo Bradwolff Projects.

EMILY KOCKEN Kocken (1963) yra rašytoja ir menininkė. Jos debiutinis romanas „Witte vlag“ („Querido“, 2013 m.) apie jauną porą, išgyvenančią meno pasaulyje, buvo nominuotas Academica literatūros premijai. Knyga „De kuur“ 2017 m. pateko į geriausių „De Groene Amsterdammer“ knygų sąrašą. Knyga „Lalalanding“ (2021) žurnalo Trouw buvo apibūdinta kaip „magiškas istorijos ir intymių santykių tinklas“. Kita veikla – renginių moderavimas meno, performanso, filosofijos ir literatūros srityje.

Renginys nemokamas. Jo metu bus galima įsigyti menininkės knygų.

ISBN: 978-94-92852-58-8, kūryba: Rūta Butkutė, tekstas: Emily Kocken, grafinis dizainas: Eva van der Schans (Inedition), spaustuvė: die Keure, puslapių skaičius: 112, knygos apimtys 21×27.5cm, įrišo: softcover, kalba: anglų, išleidimo data: 2022 m. liepos mėn., leidėjas: Jap Sam Books.

Šis Jap Sam Books leidinys išleistas dosniai remiant Mondriaan fondui, Jaap Harten fondui, Amsterdamo Meno Fondui ir Prins Bernhard Kultūros ir Meno Fondui.