Liepos 4 d., 14 val. Šiuolaikinio meno centro skulptūrų kieme

Kviečiame į 14-osios Baltijos trienalės renginių ciklą „Radikali sodininkystė“, kurio metu nagrinėsime žaliąsias Vilniaus erdves, jų funkcijas mieste, ribas tarp viešųjų ir privačių erdvių ir jose taikomus sodininkystės metodus. Renginių ciklą sudarys trys kūrybinės dirbtuvės su menininkais ir kitais kultūros veikėjais. Pirmąjį renginį, „Radikali sodininkystė #1 Dirvos mikrobiologijos dirbtuvės“, ves tyrėja, meninių, socialinių, ūkinių projektų kuratorė ir edukatorė Aušra Vismantaitė-Silva.

Pastaraisiais metais miesto parkų ir kitų žaliųjų erdvių projektai sulaukia vis didesnio miestiečių dėmesio. Šios erdvės laikomos fizinio ir metafizinio atokvėpio, ar net emocinio atsistatymo, vietomis. Diskusijas kelia šių erdvių pritaikymas ir (ne)prieinamumas. Parkus ir žaliąsias erdvės galima laikyti socialinius, fizinius ir ekologinius procesus palaikančia miesto infrastruktūra. Renginių ciklo „Radikali sodininkystė“ metu bus bandoma atsakyti į klausimus: Kaip visuomenė gali prisidėti prie žaliųjų erdvių funkcijų keitimo? Kur yra ribos tarp viešosios ir privačios erdvės? Kokią atsakomybę turi prisiimti visuomenė rūpinantis žaliosiomis erdvėmis?

RADIKALI SODININKYSTĖ #1 DIRVOS MIKROBIOLOGIJOS DIRBTUVĖS

Gamtos dėsniai galioja visur. Tie patys dėsniai tinka ir bakterijų santykiams, ir didelėms ekosistemoms, ir žmonių bendruomenėms. Jei žiūrėtume į dirvą iš viršaus, gali atrodyti , kad joje labai mažai gyvybės, o ant žemės atvirkščiai – pilna. O kaip iš tikrųjų?

Dirvos mikrobiologijos dirbtuvėse ŠMC skulptūrų kieme aptarsime kraštovaizdžio evoliucijos istoriją ir ekologinius ryšius, mokysimės kaip suprasti kokia terpė pati tinkamiausia konkrečios rūšies augalams ir bandysime išmokti perprasti kraštovaizdį ir numatyti jo galimybes. Dirbtuvėmis taip pat siekiama kelti fundamentalius klausimus: Kodėl mes visi čia esame? Kas mes esame vienas kitam? Kokią galią turi kolektyvas? Kur ir vardan ko esame? Kas yra žmogus, kas yra žmonija, kas yra gamta?

____

Išbandyk partizaninę sodininkystę!

Baltijos trienalės parodos metu (iki rugsėjo 5 dienos) užsuk į Šiuolaikinio meno centrą, bilietų kasoje pasiimk sodinuką ir remiantis partizaninės sodininkystės metodika jį pasodink, savo nuožiūra pasirinktoje apleistoje žaliojoje Vilniaus erdvėje. Pasodinęs, nepamiršk nuolatos rūpintis jo augimu.

Sodinuką paimti galite kasdien (išskyrus pirmadienius) 12-20 val. Šiuolaikinio meno centro bilietų kasoje.

Partizaninė sodininkystė (angl. Guerrilla gardening) — tai maistinių augalų ar gėlių sodinimas ir auginimas žemėje, neturint nuosavybės teisių. Pavyzdžiui, apleistose vietose, neprižiūrimose viešose ar privačiose teritorijose. Partizaninės sodininkystės veikla yra dažniausiai užsiimama miestuose. Kai kurie sodininkai dirba naktimis, santykinai slaptai, stengdamiesi sukurti naudingesnę ar patrauklesnę teritoriją gyventojams. Kai kurie sodininkai dirba dieną, siekdami viešumo ar naudoja tai kaip protesto gestą. Sodininkai-partizanai kvestionuoja viešųjų ir privačių erdvių organizavimą ir susivienyję gali paveikti žemėtvarkos įstatymų reformas.

Partizaninės sodininkystė termino ir praktikos šaknys yra JAV, kur ši praktika išpopuliarėjo XX a. 8 deš. ir paplito globaliai.

Renginių ciklo „Radikali sodininkystė“ programa:
– Liepos 4 d. 14 val. #1 Dirvos mikrobiologijos dirbtuvės (dirbtuves ves Aušra Vismantaitė-Silva)
– Liepos 27 d. 18 val. #2 (dirbtuves ves menininkė Anastasia Sosunova)
– Rugpjūčio 20 d. 12 val. #3 (dirbtuves ves menininkas Kipras Dubauskas)