Spalio 19-21 d. 19 val. ŠMC skaitykloje
Aušros vartų g. 5 (Pasažo skg.)

Renginiai nemokami. Filmai bus rodomi originalo kalba be lietuviškų subtitrų. 

Trijų dienų filmų ir pokalbių programa The world gets creamy like a library – savo pavadinimą skolinasi iš kultine tapusios Chris Kraus knygos „I Love Dick“ (Semiotext(e), 1997) eilutės. Jame besislepiantys absurdiškumo bei minties takumo aspektai būdingi Kraus kūrybai –  eksperimentinių filmų kūrimo ambicijos ir nusivylimai nelyg vaiduokliai šmėžuoja beveik visuose grožiniuose ir eseistiniuose Kraus tekstuose, o šlovę ir nesėkmes, arba „blogus“ filmus ir „geras“ knygas teskiria pora metų ir virtinė atsitiktinumų. 

Programoje pristatomas vienintelis ilgametražis ir paskutinis Kraus filmas „Gravity & Grace“ (1995) sukurtas vos dviem metais anksčiau nei šiandien daugeliui žinomas epistoliarinis romanas „I Love Dick“. O nesėkmėms, liūdesiui bei empatijai dedikuotas romanas „Aliens & Anorexia“ (2000), kuriame pasirodo tokie charakteriai kaip radikalaus liūdesio filosofė Simone Weil, menininkas Paul Thek, apie savo ambicijas ir nusivylimą filmuojant menkabiudžetį „Gravity & Grace“ pasakojanti knygos autorė bei jos virtualus S&M partneris, žadina smalsumą išvysti šį knygoje išgedėtą kino kūrinį.     

1982–1995 m. sukurtuose filmuose, varijuojama tarp teorinių diskursų įkvėptos eksperimentinės formos ir kone nepatogiai komiškos autofikcijos. Filmuose šmėžuoja istorinės kultūros figūros: Simone Weil, Antonin Artaud, Henry James, Chuck Berry –  kūrinių veikėjai, prašalaičiai ar šmėklos. Ekrane matomi ir to laikotarpio bendraminčiai: Sylvère Lotringer, Terence Seller, John Kelsey ir Judy Nylo. Kraus šiuos filmus kūrė veikiama įkvėpta 9-ojo ir 10-ojo dešimtmečių Niujorko meno scenos ir filosofinės minties – juose menininkė gvildena troškimų, nevilties ir savimonės problemas, pasitelkdama to laiko teorinius įrankius svarsto aktualias socialines problemas. 

Ši filmų programa Šiuolaikinio meno centro (ŠMC) skaitykloje galėjo būti parodyta prieš septynerius metus. Tuomet, XII-osios Baltijos trienalės kontekste, skaitykloje buvo pristatyta Chris Kraus ir leidyklos „Semiotext(e)“ bendraredaktoriaus Hedi El Kholti sukuruota knygų lentyna „Tyrimai“,  kurią sudaro 36 įvairių žanrų, laikotarpių ir kultūrų literatūros kūriniai, kuriuose sieja bendra intencija: atskleisti ir suprasti dalykus, kurie anksčiau buvo užmiršti, ignoruojami ar paslėpti.  Lentynai autorių parašytas pokalbis–pamfletas „Ambition, humility, happiness“ po trejų metų į skaityklą sugrįžo kaip naujausios Kraus esė knygos „Social Practices“ (Semiotext(e), 2018) skyrius. Šįsyk Kraus ekranuose sugrįžta pristatyti savo filmų ir prisiminti skaitykloje įkurdintų knygų. 

CHRIS KRAUS Los Andžele gyvenanti rašytoja ir kritikė. 1983-1995 m. gyvendama Niujorko East Village, sukūrė septynis trumpametražius filmus, kai kuriuos bendradarbiaudama su savo partneriu Sylvèru Lotringeriu, o vėliau ir pilnametražį filmą „Gravity & Grace“ („Trauka ir malonė“), nufilmuotą Naujojoje Zelandijoje ir Niujorke. Kadangi filmas nesulaukė palankaus kritikų įvertinimo ir komercinės sėkmės, Kraus atsidėjo rašymui.1997 m. išleido pirmąjį romaną „I Love Dick“. Nuo to laiko ji parašė aštuonias knygas, o šiuo metu kuria romaną apie priklausomybę, išeiviją ir geismą.

KAROLIS ŽUKAS nepriklausomas kino kuratorius, kino renginių prodiuseris ir kino srities tyrėjas. Platformos, dedikuotos žanriniam kinui, „Kitas Kinas“ įkūrėjas, Lietuvos vaizdo kasečių kultūros ir rinkos tyrinėtojas. Šiuo metu Žukas yra vienas iš medijų edukacijos ir tyrimų centro „Meno avilys“, festivalio „Videogramos“ ir peržiūrų ciklo  „Common People“ kuratorių. 

 

Trečiadienis, spalio 19 d. 19  val. 

Programos pristatymas ir Q&A su Chris Kraus (internetu, anglų k.)

How to Shoot a Crime, 1987 (29 min.)
Sadness at Leaving, 1992 (20 min.)
The Golden Bowl or Repression, 1984-88 (12 min.)
Traveling at Night, 1990(12 min.)

 

Ketvirtadienis spalio 20 d. 19 val. 

Gravity and Grace, 1995 (89 min.)
Filmą pristato Karolis Žukas (lietuvių k.)

 

Penktadienis, spalio 21 d. 19 val. 

Voyage to Rodez, 1986 (14 min. )
Foolproof Illusion, 1986 (17 min.)
Terrorists in Love, 1983 (5 min.)
In Order to Pass, 1982 (27 min.)

Šie renginiai yra Lietuvos kultūros tarybos finansuoto projekto „Šiuolaikinio meno centro (ŠMC) skaityklos renginių programa 2022 m.“ dalis. 

Vaizdas: kadras iš filmo „Gravity & Grace“, 1995