Lt / En
Apie dirbtuves
Šiame puslapyje kviečiame susipažinti su penkiais pasiūlymais Lukiškių aikštės memorialui – Kultūros ministerijos ir Šiuolaikinio meno centro organizuotų kūrybinių dirbtuvių antrojo etapo rezultatais.

Memorialas yra skirtas kovojusiųjų ir žuvusiųjų už Lietuvos laisvę atminimui įamžinti ir pagerbti.

Kūrybinėse dirbtuvėse dalyvauja šie autoriai ir kolektyvai: kūrybinė grupė, kurią sudaro architektai Gintaras Čaikauskas, Kęstutis Akelaitis, Linas Naujokaitis, dailininkas Rimantas Dichavičius ir skulptorius Arūnas Sakalauskas; architektų grupė, kurią sudaro Tomas Grunskis, Jūratė Kindurytė, Eglė Dimaitytė, Jovita Laurukėnaitė ir Martynas Mankus; skulptorius ir dizaineris Andrius Labašauskas; buvęs tremtinys, kraštotyrininkas Algimantas Lelešius; fotografas, filmų ir meno instaliacijų kūrėjas Darius Žiūra.
2017 m. liepos pabaigoje ekspertų komisija šių autorių pasiūlymus atrinko iš daugiau nei trisdešimties idėjų, pateiktų atsiliepiant į birželio 6 d. Šiuolaikinio meno centro paskelbtą kvietimą. Lukiškių aikštės memorialas pagal kvietimo sąlygas turėtų būti įgyvendintas iki 2018 m. gruodžio.

Nuo 2017-ųjų liepos Šiuolaikinio meno centro komanda dirbo su visų penkių projektų autoriais, konsultavosi su istorikais, menininkais, urbanistais, valstybinės reikšmės renginių protokolo, technologijų bei teisės specialistais. Visi penki autoriai ir kolektyvai vystė savo pasiūlymus atsižvelgdami į ekspertų komisijos išsakytas rekomendacijas, tobulindami savo projektų istorinio naratyvo niuansus, technologinius aspektus, derindamiesi prie rekonstruojamos Lukiškių aikštės landšafto ir architektūrinių bei apželdinimo elementų.

Dauguma pasiūlytų memorialų yra kompleksiški: susideda iš keleto elementų ir yra kuriami pasitelkiant šviesos bei vandens efektus, atsižvelgiant į metų laikų kaitą, miestiečių, miesto svečių ir valstybės poreikius. Drauge jie labai įvairūs: skiriasi autorių nuomonės, kam konkrečiai šis memorialas turėtų būti skirtas, kaip reikėtų išreikšti pagarbą ir kaip saugoti valstybingumo atmintį. Tikimės, ši požiūrių ir pasiūlymų įvairovė visuomenę sudomins bei paskatins diskusijas. O taip pat – padės apsispręsti balsuojant už labiausiai patinkantį projektą.

Paskutinis šių kūrybinių dirbtuvių etapas įvyks 2017 m. lapkričio 23 d., kuomet Šiuolaikinio meno centre bus atidaryta paroda, pristatysianti galutines idėjų autorių pasiūlymų versijas. Šiame etape balsuos ekspertų komisija. Atrankos laimėtojas bus išrinktas visuomenės ir komisijos narių balsavimu.


Balsavime už vieną ar kitą memorialo pasiūlymą galite dalyvauti nuo 2017 m. lapkričio 3 iki 19 dienos Lietuvos Respublikos Vyriausybės sukurtoje svetainėje adresu www.lukiskiuaikste.lt


Kalendorius
Kviečiame registruotis į Michaelo Portnoy’aus projektą Wrixling.com
Michaele Meise ir Alexis Goertz. Būti sukultūrintam.
Juokų knygos pristatymas su menininku Davidu Bernsteinu
Antano Lučiūno ir Monikos Janulevičiūtės performansas „Mergina liepsnoja“
Liamo Gillicko filmų programa
Austėjos Vilkaitytės performansas „Emocinė trilogija“
Archyvas