Lt / En
ŠMC skaitykla / Katalogas
ŠMC skaitykla
Darbo laikas: pirmadienis – penktadienis, 12.00 – 19.00 val.
Įėjimas nemokamas

2009 m. gegužės 19 d. Šiuolaikinio meno centre buvo atidaryta ŠMC skaitykla – nauja, atvira ir neformali erdvė, skirta skaityti, bendrauti ir įvairiems renginiams.

ŠMC skaityklos priešistorė siekia 1999 m., kuomet ŠMC buvo įkurtas „Info labas“. Jame buvo sukaupta daugiau nei pusantro tūkstančio pavadinimų knygų, katalogų, žurnalų ir vaizdo bei garso įrašų. Info labas“ garsėjo tuo, jog čia buvo galima rasti naujausių knygų apie šiuolaikinį meną, architektūrą ir dizainą, kurių taip trūko Lietuvos bibliotekose, pavartyti kitur neprenumeruojamų tarptautinių meno žurnalų ir nemokamai panaršyti internete. 2006 m. ŠMC fojė buvo įgyvendintas meninis-architektūrinis Valdo Ozarinsko projektas „Fojė“, radikaliai pakeitęs šios informacinės erdvės įvaizdį. Dar po trejų metų peržiūrėti ir atrinkti, nuolat augantys „Info labo“ rinkiniai persikėlė į erdvią pirmojo aukšto parodų salę – dabartinę skaityklą.

2008 m. pavasarį buvo paskelbtas tarptautinis jaunųjų architektų konkursas naujai ŠMC skaityklos vizijai sukurti. Norėjosi, kad naujasis „Info labas“ taptų erdvesne ir patrauklesne vieta skaitymui, susitikimams bei įvairiems renginiams. ŠMC skaitykla sumanyta ir kaip kuruojama meno erdvė, kurios programą sudaro eksperimentinio pobūdžio, neformalūs ir betarpiškesniam bendravimui skirti renginiai, papildantys parodinę ŠMC veiklą – specialios su spauda ir leidyba susijusios parodos, knygų pristatymai ir susitikimai su menininkais, rašytojais ir kuratoriais. Konkursą laimėjo Amsterdame dirbanti architektų ir dizainerių grupė – Anouk Vogel, Johan Selbing ir Bart Guldemond. Pirmo aukšto parodų salę jie pavertė „sodu interjere“ – vieta, kurioje, pasak dizainerių, galėtum susitikti su draugais, skaityti, studijuoti, ilsėtis, semtis įkvėpimo ar paprasčiausiai svajoti. Nuo šiol jaukioje ŠMC skaityklos aplinkoje lankytojai galės skaityti knygas ir vartyti žurnalus su kavos puodeliu rankose.

Atnaujintą ŠMC skaityklos leidinių kolekciją sudaro ne tik meno, architektūros ir dizaino žurnalai, menininkų monografijos ir parodų katalogai, bet ir menininkų sukurti leidiniai bei platesnis kultūros teorijos ir meno istorijos knygų skyrius. Čia taip pat galima rasti rekomenduojamų leidinių rinkinius, tokius kaip Alfonso Andriuškevičiaus siūlomų knygų lentyna ar garsioji „Verso“ leidyklos serija „Radical Thinkers“, ir istoriografijos projekto „Paliktos knygos“ biblioteką. Skaitykloje pradėtas rengti „Vienos knygos parodų“ ciklas ir projektas „Atverstos knygos“, kuriame kviečiami dalyvauti visi skaityklos lankytojai.

Visus skaitykloje esančius leidinius galima rasti naudojantis šiame puslapyje skelbiamu elektroniniu katalogu.

Skaitykloje vykstantys renginiai (pristatymai, pranešimai, dirbtuvės, performansai) skelbiami ŠMC renginių kalendoriuje.


ŠMC skaityklos atidarymo proga išleistas specialus žurnalo „ŠMC interviu“ numeris, skirtas meno ir spaudos temai. Kaip spauda paveikė modernųjį ir šiuolaikinį meną, ir atvirkščiai? Kas šiandien skatina menininkus užsiimti leidyba? Kas bendra tarp meno kūrybos ir knygų prekybos? Galop – kas bendra tarp meno, spaudos ir nusikaltimo? Tokius ir panašius klausimus diskutuoja šio numerio tekstų autoriai, specialus menininko Lino Jablonskio projektas papildo naująjį „ŠMC interviu“ numerį neįprastomis šiam leidiniui kalbomis, o Linos Ozerkinos bei Joe Miceli sukurtas žurnalo dizainas siūlo skaitytojui prisiminti lietuviškos spaudos draudimo laikus.


Dėkojame ŠMC skaityklos rėmėjams:

LR kultūros ministerijai
Mondriaan Stichting
Nyderlandų Karalystės ambasadai Lietuvoje
Kultūros rėmimo fondui
Naujienos

Kalendorius
Interviu su Forensic Architecture
James Benning filmų programa. Kraštovaizdis patyrimui ir skaitymui: laikas, ekologija, politika
Tiriamoji estetika: Forensic Architecture
Ekskursijos po parodas su kuratoriais
Nauja Skulptūrų kiemo instaliacija – Fernando Sánchez Castillo „Gernikos sindromas - Azor“
Diskusija: Ar šilta mokesčių rojuose?
Archyvas